23 lutego 2024

Malinowska Skała – atrakcje, jak zdobyć

Malinowska Skała (1152 m.n.p.m.) jest jedną z najciekawszych i najszerzej rozpoznawalnych gór leżących w paśmie Beskidu Śląskiego. Nazwa szczytu jest nieprzypadkowa – wzięła się od pokaźnej wychodni skalnej znajdującej się ok. 60 metrów od wierzchołka.

Malinowska Skała – atrakcje


Podstawową atrakcją, a zarazem cechą charakterystyczną Malinowskiej Skały jest właśnie wspomniana wychodnia. Uznawana jest ona za jedno z najciekawszych, a zarazem najpiękniejszych miejsc Beskidu Śląskiego. Beskidy z reguły nie kojarzą się nam z formacjami skalnymi – natomiast tutaj zaobserwować można swoisty wyjątek. Wychodnia zbudowana jest z charakterystycznej formy zlepieńca, który to występuje tylko w Beskidzie Śląskim oraz sąsiednim Beskidzie Śląsko-Orawskim. Wielu turystów przychodzi obejrzeć to miejsce – robi zdjęcia, a także wdrapuje się na skałkę, aby poobserwować z niej piękne widoki roztaczające się na każdą stronę – Beskid Śląski mamy z tego miejsca jak na dłoni. Punkt ten jest też popularny wśród fanów górskich wschodów oraz zachodów słońca.

Malinowska Skała – jak zdobyć?


Malinowska Skała to jeden ze szczytów głównego grzbietu Beskidu Śląskiego, położona jest mniej więcej w połowie zielonego szlaku łączącego dwa najwyższe szczyty pasma – Skrzyczne z Baranią Górą. Wybierając się na Malinowską Skałę z dołu, wędrówkę rozpocząć można m.in. z miejscowości Ostre w gminie Lipowa, nieopodal Żywca. Prowadzący stamtąd żółty szlak na szczyt ma 7 km, przy konieczności pokonania ok. 600 metrów przewyższenia – jest to więc trasa raczej optymalna, nawet dla ludzi o gorszej kondycji. Zdecydowanie najłatwiejszą opcją będzie jednak wybranie się szlakiem czerwonym z przeł. Salmopolskiej oddzielającej Szczyrk od Wisły. Wybierając ten wariant, wyjechać samochodem można na wysokość aż 930 metrów n.p.m. Suma przewyższeń do pokonania czerwonym szlakiem to 330 metrów, a przed osiągnięciem szczytu Malinowskiej Skały zdobywa się jeszcze inny wierzchołek, zwrot odchodzący od głównego grzbietu – Malinów (1115 m.n.p.m.). Cała trasa ma zaledwie 3,7 km, a więc pokonać ją można nawet w godzinkę. Wspomnieć należy o pewnej ciekawostce – schodząc z Malinowa w stronę Malinowskiej Skały warto rozglądać się za odbiciem w prawo, obecnie oznakowanym. Przy szlaku znajduje się bowiem jedna z nielicznych udostępnionych do zwiedzania jaskiń w polskich Beskidach. Jaskinia Malinowska, ponieważ tak się nazywa, została odpowiednio ubezpieczona. Nie jest ona wielka, natomiast należy pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności – przede wszystkim o sprawnych latarkach.