18 czerwca 2024
doktor

Skąd biorą się problemy z bólem kręgosłupa?

Ból kręgosłupa jest przypadłością, z którą boryka się co drugi człowiek. Dlaczego jest to tak częsty problem? Co sprawia, że bolący kręgosłup utrudnia nam wykonywanie prostych czynności? Sporo zależy od tego, w jakim miejscu pojawi się ból.

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Częstym problemem jest ból kręgosłupa lędźwiowego, którego pojawienie się często ma związek z nagłym przeciążeniem lub pracą w niewygodnej pozycji. Ból kręgosłupa może być też wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe, na które najmocniej narażone są osoby po 50-tym roku życia. W tym przypadku główną przyczyną bólu jest związane z wiekiem osłabienie mięśni, które mają wspierać kręgosłup i zapewniać mu stabilizację. Osłabienie takie skutkuje licznymi problemami, m.in. przeciążeniem kręgów i tkanek kręgosłupa. Nie lekceważmy też przeciążenia kręgosłupa, które może stać się przyczyną przewlekłego bólu.

Ból kręgosłupa szyjnego

Częstym problemem jest ból kręgosłupa szyjnego. Taka dolegliwość bardzo często występuje wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Wielogodzinna praca przy komputerze lub maszynie do szycia może się zatem okazać dużym obciążeniem dla kręgosłupa oraz przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości. Długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji, któremu często towarzyszy brak aktywności fizycznej, to bardzo częste zjawisko – nawet wśród młodych ludzi. Takiemu bólowi mogą dodatkowo towarzyszyć inne dolegliwości, np. migreny i zaburzenia wzroku. Na ból szyi wpływać może również nasz stan emocjonalny, gdyż stres bardzo często powoduje nadmierne napięcie mięśni w rejonie karku i barków.

Uszkodzenia kręgosłupa

Ból kręgosłupa może być skutkiem urazów, do których doszło w trakcie wypadków, oraz uszkodzeń, do których może prowadzić m.in. częste przeciążanie kręgosłupa. Pamiętajmy, że każdy upadek spowodowany z nagłymi silnym odchyleniem się kręgosłupa, może okazać się przyczyną jego bólu. Wypadków, urazów i kontuzji nie możemy zatem ignorować, szczególnie, gdy wkrótce po nich zaczną nam dokuczać problemy z kręgosłupem. Im prędzej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na to, że uchronimy się  przed poważnymi konsekwencjami takiego wypadku.

Podobne porady zdrowotne możesz też uzyskać na www.wzdecia.pl, gdzie publikujemy je regularnie i z różnych dziedzin.

Ból kręgosłupa to częsta i bardzo uciążliwa przypadłość. Pamiętajmy, że choć przyczyną bólu często są choroby i wrodzone wady, wielu problemów możemy sobie zaoszczędzić. Troska o kręgosłup przejawia się m.in. utrzymywaniem ciała w prawidłowej pozycji oraz w unikaniu spędzania czasu tylko w pozycji siedzącej. Regularna gimnastyka, która wzmacnia mięśnie i kręgosłup, troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała – oto podstawowe zasady, na jakich opera się profilaktyka.