18 czerwca 2024

Przyczyny dla których człowiek może tracić swój normalny wzrost

To normalne, że z upływem lat traci się trochę wzrostu. Staje się to znacznie bardziej wyraźne od 70. roku życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale główne z nich to utrata mięśni i kości oraz ucisk kręgosłupa.

Utrata wzrostu i ból

Jeśli osoba traci trochę wzrostu i powoduje to ból, możliwe, że mamy do czynienia z jakimś zaburzeniem, które należy leczyć. Jeśli ból nie jest zbyt silny, ale stały, może to oznaczać, że dana osoba cierpi na osteoporozę. Taki problem kostny jest przyczyną zauważalnego zmniejszenia wzrostu. Jeśli ból jest znacznie bardziej intensywny i pojawia się nagle, może to oznaczać, że doszło do złamania jednego z kręgów. Dyskomfort jest znacznie bardziej intensywny podczas długotrwałego stania lub siedzenia.

Utrata masy i siły mięśniowej

Innym powodem utraty wzrostu jest znaczna utrata masy mięśniowej. Prowadzi to również do utraty pewnej wytrzymałości. Uważa się, że od 40. roku życia ludzie zaczynają tracić masę mięśniową, co prowadzi do chodu pochylonego. W takiej sytuacji ważne jest skorygowanie postawy i wykonanie serii ćwiczeń, które pomogą odzyskać siłę mięśni. Zalecane są spacery oraz wchodzenie i schodzenie po schodach.

Więcej wpisów związanych ze zdrowiem fizycznym znajdziesz w serwisie https://www.pushup.pl/.

Spłaszczenie stopy a mniejszy wzrost

Z upływem lat normalnym zjawiskiem jest spłaszczenie łuku stopy, a wraz z nim obniżenie wzrostu. To spłaszczenie może się nasilać w wyniku różnych schorzeń, takich jak cukrzyca, nadwaga czy reumatyzm.

Czy można odzyskać utracony wzrost?

Jeżeli utrata wzrostu jest spowodowana wiekiem lub pewną utratą masy mięśniowej, istnieją pewne ćwiczenia, które mogą pomóc w poprawieniu postawy i uniknięciu utraty większej ilości centymetrów niż ustalono. Dlatego zaleca się uprawianie jogi, pilatesu lub poddanie się fizjoterapii, aby wyrównać cały kręgosłup i skorygować postawę ciała.

Dane wskazują na to, że osoba ta może odzyskać część utraconych centymetrów. Należy jednak pamiętać, że zależy to w dużej mierze od cech fizycznych danej osoby i przyczyn utraty wzrostu. Eksperci podkreślają jednak, że cuda nie istnieją i że to normalne, że z upływem lat, zwłaszcza po przekroczeniu 70. roku życia, człowiek może stracić nieco na wzroście.