14 listopada 2024

Bobslej – sport dla osób, które kochają zimę i prędkość

Bobslej, jest gatunkiem sportu zimowego, jaki polega na zjeździe zawodników po sztucznym torze wyścigowym. Ścigamy się na saniach, które wykonane są ze specjalnego rodzaju metalu lub tworzywa, rozwijając na nich prędkość, co najmniej 130 km na godzinę.

Tor, po którym zjeżdżają bobsleiści, wykonany jest z lodu, a jego średnia długość, zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami, powinna wynosić od 1500 do 2000 metrów.

Budowa sań bobslejowych – urządzenie kierownicze i hamulec

Czy bobsleje mają kierownice? Sanie, mają kierownicę oraz wyposażone są dodatkowo w hamulec. Kierownica sań, nie przypomina tej, którą mamy np. w samochodzie. Operowanie nią, jest nieco trudniejsze.

Stanowi ona w zasadzie nie kierownicę jako taką, ale jest specjalnym urządzeniem sterującym bobslejem. Przy rozwinięciu prędkości 130 km i więcej, hamulec jest rzeczą wręcz niezbędną. Pomimo tego, że ścigamy się na czas, po wąskim, lodowym, sztucznie wybudowanym, torze, który może mieć więcej, niż 15 zakrętów. Tak mówią wytyczne oraz zasady olimpijskie, dotyczące bobsleju, jako dyscypliny sportu zimowego.

Ciekawe artykuły o sportach zimowych znajdziesz w serwisie: https://www.narciarska.pl/.

Bobsleje, czyli szybki zimowy sport

W zakręt toru, zawodnicy wjeżdżają niekiedy z prędkością, przekraczającą moc oraz ograniczania konstrukcyjne samych sani. Na drużynę sportowców, siedzących w bobsleju, oddziałowują przeciążenia równe 5 g. W Polsce tor bobslejowy, znajdował się w Szklarskiej Porębie i usytuowany był na północnym stoku góry Przedział.

Niestety po II wojnie światowej, tor przestał budzić zainteresowanie osób odpowiedzialnych za gospodarowanie gminą Szklarska Poręba i zamienił się w kompletną ruinę. Ogromna szkoda, ponieważ tor ten, stanowił inspirację dla amerykańskiego toru w Lake Placid oraz bobslejowych torów wybudowanych i istniejących do dziś dnia w Japonii.