18 czerwca 2024

Jak postawa ciała wpływa na zdrowie i samopoczucie?

Pracując nad swoją postawą, możesz poprawić swoje samopoczucie, zwiększyć poziom energii, a nawet stać się bardziej atrakcyjnym.

Zmniejszenie bólu dolnej części pleców

Długotrwałe siedzenie lub stanie w pochylonej postawie obciąża dolną część pleców. W szczególności wywiera to nacisk na tylne struktury kręgosłupa, w tym dyski międzykręgowe, więzadła i mięśnie.

Mniejsze bóle głowy

Zła postawa może przyczyniać się do bólów głowy z powodu zwiększonego napięcia mięśni z tyłu szyi. Często poprzez korektę postawy możemy zmniejszyć napięcie mięśniowe i zredukować bóle głowy.

Zwiększony poziom energii

Kiedy Twoje kości i stawy są we właściwej pozycji, pozwala to na lepsze wykorzystanie mięśni zgodnie z ich przeznaczeniem, dzięki czemu doświadczysz mniejszego zmęczenia i poczujesz więcej energii. Innymi słowy, twoje mięśnie nie muszą pracować tak ciężko, aby zrobić to, co muszą.

Mniejsze obciążenie ramion i szyi

Pochylanie głowy do przodu obciąża górną część pleców, ramiona i szyję. Przy prawidłowym ustawieniu stawy i więzadła są mniej obciążone i chronicznie przeciążone.

Zmniejszone ryzyko nieprawidłowego zużycia powierzchni stawowych

Nierówne siedzenie i stanie, np. opieranie się na jednej nodze lub jednej stronie ciała, obciąża stawy biodrowe. Z czasem stawy ulegają naturalnemu zużyciu. Jeśli Twoja postawa jest prosta, nie ma problemów. W przeciwnym razie może pojawić się ból.

Zwiększona objętość płuc

Jeśli się garbisz, uciskasz płuca. Jeśli siedzisz i stoisz prosto, twoje płuca mają więcej miejsca na rozszerzenie. Innymi słowy, dobra postawa ciała poprawia oddychanie.

Zmniejszenie bólu w stawie skroniowo-żuchwowym

Kiedy pochylamy głowę do przodu, nasze stawy żuchwowe i mięśnie szczęki doświadczają napięcia. Może to przyczynić się do bólu podczas jedzenia, mówienia, ziewania, a także klikania przy otwieraniu ust i bólów głowy.

Zwiększenie siły mięśni korowych

Utrzymanie dobrej postawy ciała wymaga wysiłku mięśniowego. Jeśli utrzymujesz dobrą postawę, mięśnie w twoim ciele i górnej części pleców pozostaną aktywne i zaangażowane.

Najlepsza technika podczas treningu

Nasza postawa wpływa na nas nie tylko wtedy, gdy siedzimy i stoimy, ale także gdy trenujemy. Na przykład zaangażowanie kory i neutralne ustawienie kręgosłupa podczas przysiadu pomoże zapobiec kontuzji.

Lepszy wygląd

Choć jest to wisienka na torcie, dobra postawa może sprawić, że będziemy wyglądać bardziej atrakcyjnie. Ludzie wyglądają na wyższych i szczuplejszych, gdy mają dobrą postawę. Czasami może nawet wizualnie zmniejszyć żołądek.

Zwiększenie pewności siebie

Dobra postawa nie tylko zwiększy Twój poziom energii i zmniejszy ból, ale także poprawi Twoją samoocenę. Jedno z badań z 2009 roku wykazało, że dobra postawa daje ludziom więcej zaufania do własnych myśli.

Artykuły o zdrowym stylu życia, treningach i odchudzaniu znajdziesz w serwisie https://www.czemu.pl/.