18 czerwca 2024

Opaski fitness (trackery aktywności), które pomagają utrzymać formę fizyczną.

Opaski aktywności fizycznej są bardzo popularne wśród biegaczy i osób rozpoczynających przygodę ze zdrowym stylem życia. Ich główną atrakcją są liczne funkcje poprawiające motywację i realizację naszych celów bez uciekania się do droższego i nieporęcznego smartwatcha.
Rzucenie palenia, lepsze odżywianie, uprawianie sportu – to postanowienia, które wiele osób podejmuje przez całe życie, czasem wielokrotnie. I nawet wielokrotnie, wielu z nich nie udaje się osiągnąć tych celów. Wynika to częściowo z faktu, że nie posiadają oni odpowiednich narzędzi.
Jeśli chodzi o sport i fitness, wyznaczanie bardzo konkretnych celów w kalendarzu powinno być priorytetem. Liczba kroków dziennie, kalorii spożywanych w tygodniu, kilometrów przejechanych na rowerze w miesiącu? Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie chcemy się dostać i jak blisko lub daleko jesteśmy. Istotne znaczenie w osiągnięciu tych celów mogą mieć inteligentne opaski na rękę.
Chociaż urządzenia te również odmierzają czas i są noszone na nadgarstku, znacznie różnią się od smartwatchy. Częściowo dlatego, że specjalizują się one w spełnianiu jednej funkcji: mierzenia naszego wysiłku fizycznego, aby pomóc nam osiągnąć nasze cele. Ale czego powinieneś szukać w opasce fitness?

Zalety opasek fitness.

Jeśli chodzi o wybór między smartwatchem a trackerem aktywności, debata nie dotyczy tego, czy jeden jest lepszy od drugiego, ale tego, który jest lepszym wyborem. Zazwyczaj, gdy wybieramy tracker aktywności, robimy to, ponieważ zależy nam na wygodnym, lekkim i prostym urządzeniu, które mierzy szereg parametrów biometrycznych.
Wśród tych parametrów znajdziemy, głównie, tętno, kroki i aktywność w ogóle, w tym od godzin i jakości naszego snu do kalorii spożywanych i zużytych przez ćwiczenia.
W każdym przypadku, opaski aktywności są zawsze połączone z aplikacją mobilną, która pozwoli nam na przeprowadzenie całego monitoringu (w czasie rzeczywistym lub w ratach) za pomocą smartfona lub tabletu.
Jeśli chodzi o zalety opaski do ćwiczeń w porównaniu ze smartwatchem, pierwszą z nich jest fakt, że są one oferowane w znacznie bardziej przystępnym przedziale cenowym. Dodatkowo mają dłuższą żywotność baterii, ponieważ nie mają dużych ekranów ani nadmiaru zaawansowanych opcji, które nie zawsze są niezbędne do monitorowania naszego wysiłku. Jeśli smartwatch ma baterię wystarczającą na kilka dni, bransoletka może wystarczyć na kilka tygodni.
Krótko mówiąc, inteligentne bransoletki są idealną opcją dla sportowców, którzy nie chcą nosić smartwatcha, ponieważ uważają go za zbyt nieporęczny lub po prostu nie chcą wydawać tak dużo pieniędzy.

Podstawowe funkcje trackerów.

Dzisiejsze opaski fitness posiadają wiele z tych samych funkcji kwantyfikujących, których można się spodziewać w większości smartwatchów. Należą do nich następujące elementy.
1. Przyspieszeniomierze: mierzą ruch w dowolnym kierunku.
2. Żyroskopy: do ilościowego określania orientacji i obrotu.
3. Wysokościomierze: do śledzenia wysokości nad poziomem morza, co jest kluczem do poznania rzeczywistego wysiłku podczas ćwiczeń aerobowych.
4. Czujniki optyczne: do pomiaru tętna.
5. Aktygrafy: zaprojektowane w celu identyfikacji wzorców snu i informowania nas, czy odpoczywamy tyle, ile powinniśmy.
6. GPS: odbiera informacje przez satelitę, aby obliczyć pozycję we współrzędnych i zaznaczyć nasze trasy na mapie.
Nie wszystkie modele mają taką samą dokładność lub jakość, ale dobrze jest wiedzieć, jak działa tracker aktywności, aby dokonać rozsądnego zakupu.
Innym interesującym czynnikiem jest to, że podczas gdy wszystkie są odporne na pot i lekki deszcz, niektóre modele mogą być nawet noszone w basenie, ponieważ są wodoodporne.