18 czerwca 2024

Kalistenika, a więc trening z własną masą ciała

Czy nie posiadając karnetu na profesjonalną siłownię lub do klubu fitness można uzyskać ponadprzeciętną sylwetkę? Okazuje się, że jak najbardziej tak. A jedną ze skuteczniejszych metod, aby zbudować masę mięśniową, zgubić zbędny tłuszcz oraz uzyskać tzw. „rzeźbę” są ćwiczenia kalisteniczne. Czym jest kalistenika oraz jak rozpocząć treningi z własną masą ciała?

Kalistenika w pigułce

Kalistenika jest idealnym sportem dla osób bez dostępu do profesjonalnego sprzętu. Osoby trenujące kalistenikę wykorzystują jedynie ciężar własnego ciała. A treningi można wykonywać praktycznie wszędzie. Wystarczy drążek do podciągania oraz kawałek wolnej przestrzeni, aby móc wykonać skuteczny trening z własną masą ciała.

Do najpopularniejszych ćwiczeń kalistenicznych zalicza się przede wszystkim tzw. bazę, a więc podciąganie na drążku, dipy oraz pompki. Taką bazę powinno się trenować co najmniej raz w tygodniu. Osoby trenujące kalistenikę wykonują także wiele ćwiczeń akcesoryjnych, które w konsekwencji przekładają się na późniejsze zdolności akrobatyczne. Warto dodać, że w kalistenice wyróżniamy zarówno trening statyki, jak i dynamiki.

Ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących i zaawansowanych

Treningi kalisteniczne dzięki swej prostocie mają bardzo wiele sympatyków na całym świecie. Niektóre osoby początkujące rozpoczynają tego typu trening z własną masą ciała, ponieważ nie mogą pozwolić sobie na uczęszczanie do klubu fitness, a chcą poprawić wygląd, siłę i wytrzymałość fizyczną. Jeszcze inni rozpoczynają ćwiczenia, ponieważ podobają im się różne figury akrobatyczne, których można nauczyć się trenując właśnie kalistenikę. Do takich figur zalicza się m.in. planche, front lever, back lever, flagę czy też stanie na rękach, a więc handstand.

Osoby początkujące oczywiście na samym początku powinny skupić się na wykonywaniu treningów bazowych. Mowa więc tutaj o pompkach, podciągnięciach oraz dipach. Wraz z biegiem czasu, gdy wytrzymałość oraz siła w tych ćwiczeniach będzie na odpowiednim poziomie, można przejść do ćwiczenia elementów statycznych oraz dynamicznych. Obroty na drążku oraz różne kombinacje elementów są na tyle interesujące, że właśnie taki poziom wytrenowania w kalistenice chce osiągnąć znaczna część trenujących.

Dzięki regularnym treningom kalisteniki, na pewno zwiększymy masę mięśniową. Przy odpowiedniej diecie można uzyskać naprawdę sportową i atletyczną sylwetkę. Zresztą wystarczy spojrzeć jakie sylwetki prezentują osoby, które trenują kalistenikę kilka lat. Na platformie YouTube można znaleźć nie jedną transformację sylwetki u osób, które dokonały tego właśnie za pomocą treningów z własną masą ciała.

Źródło: sport24h.pl