18 czerwca 2024
zylaki-dieta

Dieta na problemy z żylakami

Dietetycy biją na alarm – ludzie z roku na rok coraz gorzej się odżywiają. Wiedza na temat wpływu żywności na zdrowie staje się coraz bardziej dostępna i coraz więcej osób ją ma, jednakże brakuje czasu na samodzielne gotowanie wartościowych potraw, które są zastępowane przetworzonymi wyrobami ze sklepów i restauracji. Sposoby na to – żylaki jak zapobiegać – zawsze będą natomiast uwzględniać stosowanie właściwej i zdrowej diety. Najważniejsze jest to, by zawierała ona optymalną dla danej osoby kaloryczność. Nadmiar kalorii przyjmowany z jedzeniem błyskawicznie doprowadzi do nadwagi, a w konsekwencji nawet i do otyłości.

A nadmierna ilość kilogramów nie jest oczywiście niczym dobrym dla ciała. Zbędny balast to dodatkowe obciążenie dla nóg, które później muszą codziennie utrzymywać na sobie duży ciężar. Najważniejsze jest zatem to, by zachowywać właściwą masę ciała. Warto ją regularnie sprawdzać, np. raz w tygodniu, by w razie przytycia móc szybko zareagować i od razu spróbować obniżyć kaloryczność jadłospisu. Najbardziej narażone na żylaki są te osoby, u których BMI (Body Mass Index) przekroczy wartość 30. A jak sprawdzić swoją masę ciała? Każdy może to zrobić w bardzo prosty i szybki sposób, korzystając z wygodnych kalkulatorów pojawiających się na różnych stronach internetowych.

Niewiele mówi się natomiast o tym, że zaparcia także mogą sprzyjać żylakom. A przyczyn niemożności oddania stolca należy szukać właśnie w stosowanym jadłospisie. Dieta uboga w błonnik bardzo szybko prowadzi do uciążliwych i bolesnych zaparć. Co więc zrobić, aby poprawić jej wartość odżywczą? W tym celu wystarczy uzupełnić ją większą ilością błonnika pokarmowego, występującego np. w owocach, warzywach, pieczywie pełnoziarnistym czy płatkach owsianych bądź różnego rodzaju otrębach. Żylaki jak zapobiegać? Aby zaparcia nie doprowadziły do zaburzeń przepływu krwi, dietę należy uzupełnić błonnikiem oraz sporą ilością wody. Zatwardzeniom zapobiega również regularna aktywność fizyczna.

Jeżeli dbasz o siebie i lubisz fakty na temat zdrowia, sprawdź właściwości batonów proteinowych na kondycja.pl.