18 czerwca 2024
plecy

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Niektóre dolegliwości i przypadłości – rozwinięte lub dające dopiero pierwsze niepozorne objawy – powinny skłonić każdego człowieka do jak najszybszego odbycia wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Z problemami zdrowotnymi nie ma co zwlekać. Ludzie lubią je bagatelizować i udawać, że te w ogóle nie istnieją, ale jednak prędzej czy później dochodzi się do wniosku, że magiczna tabletka nie załatwi roboty, albowiem nie da się „jechać” na środkach przeciwbólowych przez całe życie. Kiedy zatem fizjoterapeuta powinien zostać odwiedzony przez człowieka? Jakie sygnały wysyłane przez organizm powinny skłonić każdego do wybrania się do gabinetu fizjoterapeutycznego?

Na pewno takim wyraźnym sygnałem namawiającym do sprawdzenia stanu swojego zdrowia u fizjoterapeuty będą wszelkie dolegliwości związane z układem nerwowo-mięśniowo-szkieletowym. Najczęściej chodzi tu o typowe bóle pleców. Dokuczają one zwłaszcza osobom wykonującym prace stojące, które często dzień w dzień i to przez wiele godzin (czasem nawet i kilkanaście) pracują w dokładnie tej samej pozycji, nie mogąc nawet na moment usiąść czy się przespacerować. Z tym układem będą też związane zapalenia stawów oraz różnego rodzaju urazy, zwłaszcza te sportowe, do których doszło w wyniku jakiejś aktywności fizycznej.

Odwiedź też kategorię „Zdrowie” na stronie www.malopolski.pl i zgarnij dodatkowe porady o swoim organizmie.

Fizjoterapia nie skupia się jednak wyłącznie na układzie szkieletowym czy mięśniowym. Mało kto wie, ale jednak zajmuje się ona również układem oddechowym. Wykorzystywane w niej metody lecznicze i specjalistyczne zabiegi pomagają pacjentom cierpiącym na astmę oraz mukowiscydozę. Ponadto poleca się je również osobom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego, które mają problemy z sercem albo nadciśnienie bądź przeszły zawał albo udar. Coraz częściej fizjoterapeuta zajmuje się przy tym pacjentami cierpiącymi na choroby neurologiczne. Układ nerwowy także potrzebuje bowiem solidnej regeneracji, jeżeli ma lepiej funkcjonować.