27 kwietnia 2024

Czy można trenować siłowo w ciąży?

W ciągu ostatnich kilku lat dało się dostrzec wyraźny wzrost zainteresowania siłownią wśród damskiej części społeczeństwa. Kobiety podążyły śladem mężczyzn i zaczęły intensywniej pracować nad swoimi sylwetkami, używając do tego celu obciążenia.

Trening siłowy w ciąży? To możliwe!

Czy jednak paniom spodziewającym się dziecka też wolno to robić? Jak ćwiczyć w ciąży i czy w ciąży można ćwiczyć siłowo? Wszystkie kobiety, które chciałyby to robić, na pewno będą zadowolone z odpowiedzi na to pytanie. Nawet w ciąży nie trzeba koniecznie rezygnować z chodzenia na siłownię. Ważne jest tylko to, by trenować w sposób bezpieczny, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Wtedy takie ćwiczenia nie będą szkodliwe dla dziecka i na pewno nie wpłyną negatywnie na ogólny rozwój płodu.

Więcej podobnych wpisów znajdziesz w serwisie ksztalty.pl, gdzie publikowane są interesujące artykuły o zdrowym stylu życia.

Przedstawicielki płci pięknej mają jednak to do siebie, że niestety lubią dramatyzować. Gdy zachodzą w ciążę, nieraz wydaje się im, że od tego momentu całe ich życie wywróci się do góry nogami. A przecież nie muszą go wcale zmieniać. Lekarze jasno stwierdzają, czy można ćwiczyć w ciąży i mówią, że jak najbardziej wolno to robić. W tym stanie nawet treningi siłowe są dozwolone. Nie trzeba więc lamentować i rezygnować z ukochanych przysiadów ani nawet innych siłowych ćwiczeń. Na pewno warto by było pomyśleć jednak o zmianie planu treningowego. Jeżeli wcześniej kobieta robiła przysiady z dwudziestokilogramowym obciążeniem, teraz ten ciężar powinna zmniejszyć przynajmniej o połowę. Podczas każdego ruchu należy mieć nad nim pełną kontrolę. Nie można ryzykować upadkiem czy kontuzją.

Jak ćwiczyć w ciąży?

Aby upewnić się, że trening jest bezpieczny, w jego trakcie na pewno warto kontrolować swoje tętno. Do tego celu można wykorzystać specjalną opaskę monitorującą poziom i intensywność aktywności. Tętno powinno osiągać maksymalnie wartość stu czterdziestu uderzeń na minutę, ale wskazane jest nawet, by było ono nieco niższe. Podczas ćwiczeń siłowych trzeba też na bieżąco uzupełniać płyny. Nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu.