18 czerwca 2024

Treningi z trenerem personalnym

W końcu postanowiłeś o siebie zadbać. Obiecałeś sobie, że zaczniesz ćwiczyć i nareszcie masz zamiar wywiązać się z tej obietnicy, a wręcz jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia celu, bo zapisałeś się już nawet na siłownię. Tylko co teraz? Jeżeli trening siłowy jest dla ciebie czymś totalnie tajemniczym i mocnym, lepiej będzie, jeżeli nie zaczniesz go od razu samodzielnie wykonywać. Zdaj się na kogoś, kto się na tym zna. To trener personalny może przeprowadzać dla ciebie każdą jedną jednostkę treningową. Zgłoś się do niego i najlepiej od razu wykup sobie u niego przynajmniej kilka lekcji. Po opanowaniu pewnych podstaw i przyswojeniu prawidłowych wzorców ruchowych, gdy już upewnisz się, że większość ćwiczeń jesteś w stanie wykonać przy zachowaniu właściwej postawy, będziesz mógł przestawić się na samodzielne ćwiczenia i realizować je w pełni bezpiecznie.

Póki co musisz jednak trenować z kimś, kto w razie czego zawsze skoryguje twoją postawę i poprawi ci się prawidłowo ustawić, abyś nie zrobił sobie żadnej krzywdy. Akurat w przypadku treningu siłowego jest to niesamowicie ważne. W trakcie pracy z większym obciążeniem czy nawet obciążeniem własnego ciała zawsze narażasz się na minimalne niebezpieczeństwo, bo jeśli źle ustawisz ciężar albo np. nie napniesz odpowiednio mięśni głębokich brzucha, możesz nadwyrężyć poszczególne partie ciała, co nieraz kończy się poważną kontuzją. Trener osobisty pozwoli ci tego uniknąć. Na pierwszych lekcjach nie będziecie jeszcze tak normalnie trenować, a skupicie się właśnie na tym, byś przyswoił wszystkie podstawowe ruchy i nauczył się poprawnie oraz bezpiecznie ćwiczyć. Na zwiększanie ciężarów przyjdzie jeszcze pora. Podczas pierwszych zajęć najprawdopodobniej będziesz pracować wyłącznie z masą własnego ciała. Już to wystarczy, abyś po treningu poczuł się zmęczony. Najlepsi trenerzy potrafią dać człowiekowi niesamowity wycisk i to nawet wtedy, gdy akurat nie mają pod ręką żadnych hantli, sztang, obciążeń czy jeszcze innych specjalistycznych przyrządów.

Pamiętaj jednak, że na każdym treningu powinieneś czuć się dobrze, aby wracać na siłownię z ochotą i motywacją do działania. Zwróć uwagę na to, jak wybrany trener osobisty podchodzi do waszych wspólnych zajęć. Pomyśl o tym, czy nadajecie na podobnych falach i czy umiecie się ze sobą naturalnie dogadać. Kiepska komunikacja to już dobry powód do zmiany trenera. Instruktor ma wzbudzać zarówno twoje zaufanie, jak i twoją sympatię.