17 lipca 2024

Trening interwałowy – najlepszy na odchudzanie?

Nie za bardzo lubisz biegać i dlatego wydaje ci się, że te wszystkie ćwiczenia na odchudzanie po prostu nie są dla ciebie i że jesteś w stanie przeprowadzić skuteczną redukcję wyłącznie przy pomocy mocno restrykcyjnego i bardzo niskokalorycznego jadłospisu?

Czy próbowałeś kiedykolwiek interwałów?

Dla wielu osób są to treningi wprost idealne, bo ich największym plusem jest krótki czas ich trwania, wynoszący od dziesięciu do maksymalnie dwudziestu minut. Prawdziwe interwały są tak naprawdę jeszcze krótsze! Oczywiście przed nimi powinieneś wykonać jakąś rozgrzewkę, a po nich chociażby krótkie rozciąganie, jednakże summa summarum twój trening i tak nie będzie trwać dłużej niż pół godziny. A tyle czasu zawsze znajdziesz!

Trening interwałowy rozwiązaniem dla każdego

Dlaczego jednak trening interwałowy to najskuteczniejszy trening odchudzający? Sprawa jest bardzo prosta. Skuteczność interwałów wynika z ich zdolności do intensywnego przyspieszania metabolizmu. Bez dwóch zdań można powiedzieć, że to właśnie takie ćwiczenia najlepiej radzą sobie ze spalaniem tłuszczyku. Jeżeli zależy ci na tym, by chudnąć jak najszybciej, koniecznie powinieneś oprzeć swoją redukcję właśnie na interwałach. Co nieco już o nich powiedzieliśmy, ale dalej możesz nie wiedzieć, na czym one do końca polegają.

Definicja jest tu jednak bardzo prosta. Interwałem jest trening, w którym przeplatasz bardzo intensywny i mocny wysiłek z dużo krótszym wysiłkiem o średniej lub niskiej intensywności. Możesz więc np. biec sprintem, a potem od razu przechodzić do spokojnego truchtu i tak na zmianę. Ważne jest to, by więcej czasu poświęcić na tę intensywną aktywność. Przerwy muszą być krótkie. O ile oczywiście chcesz, by ćwiczenia na odchudzanie naprawdę zadziałały.

Podsumowanie – treningi interwałowe

Wbrew pozorom trening interwałowy da się jednak wykonać nie tylko podczas biegania. Tak naprawdę możesz na niego przerobić niemalże każdą aktywność. Interwały są więc wykonywane nawet na rowerkach stacjonarnych czy orbitrekach bądź skakance.

Więcej artykułów o zdrowym stylu życia, treningach znajdziesz w serwisie www.wtoku.pl.