18 czerwca 2024
mors

Morsowanie dla początkujących

Morsowanie zostało już zaliczone do grona aktywności fizycznych. Teraz niemalże każdy chce je uprawiać. Portale społecznościowe przepełnione są zapierającymi dech w piersiach zdjęciami morsów, którzy z uśmiechem na ustach wchodząc do lodowato zimnej wody i potrafią cieszyć się z tego, że po prostu w niej stoją lub siedzą.

Dla osoby z zewnątrz, niemającej z tą aktywnością nic wspólnego, będzie to oczywiście dość dziwne, a wręcz nierealne. No bo po co zmuszać się do ściągania z siebie wszystkich ubrań w ciągu zimy, pozostawiania w skąpym stroju kąpielowym i wchodzenia do wody, której temperatura nie jest nawet w najmniejszym stopniu komfortowa dla ciała? Zwykle, gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, ale akurat tutaj chodzi o zdrowie – fizyczne i psychiczne.

Jak morsować?

Zanim ktokolwiek zacznie to robić, warto pozytywnie się do tego nastawić. Jeżeli ktoś automatycznie zakłada, że nie da rady nawet ściągnąć z siebie kurtki, może być pewien niepowodzenia całej akcji i tego, że rzeczywiście nie uda mu się wejść do wody. Psychika odgrywa bardzo ważną rolę w każdym sporcie. Trzeba ją wzmacniać i przełamywać swoje lęki, aby robić rzeczy naprawdę niesamowite.

Do morsowania każdego mogą też przekonać jego ogólne zalety. Są one niepodważalne i większość osób miała już okazję o nich usłyszeć. Mieszkańcy Skandynawii wręcz śmieją się z tego, że tak późno odkrywamy korzyści płynące z morsowania. Dla nich morsowanie jest niczym zwykłe spacerowanie. To po prostu kolejna podstawowa aktywność, praktykowana nierzadko każdego dnia, która pomaga im dbać o zdrowie, tak jak i każdy inny sport, suplementacja czy zdrowe jedzenie.

Morsując, można zapewnić sobie fantastyczną odporność. Kąpiele w chłodnej lub lodowatej wodzie są też jednym z lepszych sposobów na przyspieszenie regeneracji całego organizmu. Nie bez powodu morsowanie stało się stałym elementem życia wielu sportowców. Na ogół dzięki niemu mogą oni szybciej regenerować swoje mięśnie, by ponownie zmuszać je później do ciężkiej pracy.

Inne ciekawe fakty z zakresu zdrowia publikuje portal https://www.racjonalny.pl.